«Ունոն, Բենոն և Ազատության թևերը»՝ բեմում
ԿԶՆԱԿ հիմնադրամի «Ընթերցանությունը տարրական դպրոցում» ծրագիրը շարունակում է հաջողությամբ իրականացվել Հայաստանի բոլոր մարզերի և Երևանի դպրոցներում: Սովորողների ընթերցողական կարողությունների մակարդակի պարբերական դիտարկումները, արդյունավետ մեթոդների կիրառումը, ուսուցիչների հետ մշտական հանդիպում - քննարկումները տալիս են իրենց արդյունքը:
Ծրագրում ընդգրկված առաջին դպրոցներից էր Երևանի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Վազգեն Առաջինի անվան հ. 168 հիմնական դպրոցը, որը ծրագրի շրջանակում աչքի է ընկնում ոչ միայն իր ակտիվ գործունեությամբ, այլև ստեղծագործական մոտեցումներով...
Աշնանը դպրոցի ուսուցիչները մասնակցել էին Արմեն (Օհանյան) Հայաստանցու և Հարություն Թումաղյանի «Ունոն, Բենոն և ազատության թևերը» գրքի և նրա ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված ուսուցչի ուղեցույցի ներկայացմանը: Հեքիաթի ընթերցումը տարբեր դասարաններում կազմակերպելուց հետո դպրոց էր այցելել գրքի համահեղինակ Արմեն Հայաստանցին, հանդիպել սվորողների և ուսուցիչների հետ:
Եվ ահա «Ունոն, Բենոն և ազատության թևերը» նկարազարդ և ոչ սովորական հեքիաթն այնքան է սիրվել երեխաների, ուսուցիչների կողմից, որ նրանք որոշել են այն վերածել սցենարի և բեմադրել:
Երեխաների խաղը, ազատ ու անկաշկանդ պահվածքը բեմում, հեքիաթի հերոսներին յուրովի ներկայացնելը խոսում էին այն մասին, որ նրանք ոչ միայն շատ լավ հասկացել էին հեքիաթի գաղափարները, այլև ուզում էին դրանք հնարավորինս հասանելի դարձնել դահլիճում ներկա իրենց ավագ ու կրտսեր ընկերներին: Ավելին՝ երեխաները տեխնոլոգիայի և կերպարվեստի ժամերին իրենց ձեռքով պատրաստել էին ներկայացման տիկնիկներն ու բեմական մյուս պարագաները, առաջարկել գաղափարներ դահլիճի ձևավորման համար...
«Ունոն, Բենոն և ազատության թևերը» հեքիաթը և դրա հիման վրա ստեղծված ներկայացումը դեռ ճանապարհ են անցնելու. շուտով հ. 168 հիմնական դպրոցի սովորողները այն ներկայացնելու են Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնում: